سفارش تبلیغ
صبا

کوهستان دیار عالمان
در این وبلاگ قصد دارم ضمن معرفی روستای عالم پرور کوهستان،در حد توان پیرامون موضوعات گوناگون دینی،مطالبی عرض کنم. 
قالب وبلاگ
عطر زدن خانم ها،حلال یا حرام؟؟!!پرسش:

حکم عطر زدن برای زن چیست؟ آیا غسلی بر او واجب می کند یا نه؟

پاسخ:

الف) عطر زدن
عطر زدن در اسلام برای هیچ گروه و جنسیتی از جمله برای زنان و دختران جوان حرام نیست. اما چیزی که اسلام از آن نهی کرده است استعمال عطرهای خوش بو کننده مقابل نامحرم است. طبق نظر همه مراجع استعمال این گونه عطرها در مجامع عمومی که نامحرم نیز وجود دارد جایز نیست[1] ولی قطعاً استفاده از آن برای همسر و یا در مقابل محارم دیگر و یا در جمع بانوان جایز است، علت این امر هم واضح است چرا که اسلام حفظ حجاب و حیاء برای زنان و نگهداشتن حریم با مردان نامحرم را برای صیانت خانواده و اجتماع از مفسده های فراوانی که به همراه دارد واجب شمرده است.
عطر زدن دختران و زنان جوان در محیط های که نامحرم وجود دارد باعث جلب توجه مردان به آنان می شود که به نوبه خود مفاسد گوناگونی دارد.

ب ) غسل :
آرى، زنى که براى غیر شوهرش بوى خوش استعمال کرده است، مستحب است و بهتر است براى این کار غسل انجام دهد.(2)

پی نوشتها:
[1] آیت ‏الله مکارم، استفتاءات، ج 1، س 797 آیت‏ الله تبریزى، استفتاءات، س 1616 آیت‏ الله خامنه‏ اى، استفتاء، س 667 و 621 آیت‏ الله نورى، استفتاءات، ج 1، س 1033 دفتر آیت‏ الله وحید، آیت الله صافى، آیت ‏الله بهجت، امام، آیت‏ الله فاضل و آیت ‏الله سیستانى،با استفاده از نرم افزار پرسمان.
[2]. توضیح المسائل مراجع، م 664 و آیت الله وحید، توضیح المسائل، م 651.[ یکشنبه 94/2/6 ] [ 7:5 عصر ] [ سید زین العابدین رشید کوهستانی ] [ نظر ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بنده سید زین العابدین رشید کوهستانی،اهل روستای کوهستان از توابع شهرستان بهشهر هستم. از سال 1374 وارد حوزه علمیه شدم وپس از طی تحصیلات مقطع مقدمات و سطح در حوزه علیمه فیضیه مازندران بابل،در سال 1382 وارد حوزه علیمه قم شدم و در کنار تحصیل در فقه و اصول و شرکت در درس خارج فقه و اصول مراجع بزرگوار آیات عظام سبحانی و مکارم شیرازی،در رشته تخصصی تاریخ اسلام و تشیع در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصل گردیده ام.
لینک دوستان
امکانات وب


بازدید امروز: 30
بازدید دیروز: 36
کل بازدیدها: 81002